Andy Rubin, i njohur si babai i Android, sistemi operativ “mobile” i Google, iu fut punës më vetë prej vitit 2014. Aktualisht raporton TechSot.al, zhvilluesi më famë botërore për ndryshimin e botkuptimit inovativ ka lancuar smartphonin e tij.

Ky i fundit quhet Esential. Sic ka emrin, domethënës pritet të jetë edhe ndikimin mes rivalëve Big të teknologjisë në këtë sektor.  Thjeshtësia është gjithmonë rruga më e mirë tha Rubin.

Sfida është në një front të dyfishtë pasi sic shpjegon TechSot.al, Andi Rubin, na ka zbuluar se asistenti i tij virtual është një familjar i devotshëm dhe quhet Essential Home. Ai tenton të provojë të mënjanojë Amazon Echo dhe Google Home.

Smartphone Essential  ka përbërje titaniumi dhe qeramike, procesor Qualcomm Snapdragon, 4 GB dhe Ram me funksion të avancuar për fotokamerën. Ajo e pasme është dopje dhe e aftë të kapë imazhe në 360 gradë. Është në avantazh me Android N. /TechSot.al/